Michał
Głowa do góry, nie jesteś sam.

Jacques Perrin

favicon

Moje pierwsze zetknięcie się z ptasim światem miało miejsce w dzieciństwie, kiedy to moi dziadkowie dali mi do zabawy kolorowe kartki pocztowe z namalowanymi tam ptakami – były to dzięcioły, sowy i ptaki drapieżne (wtedy jeszcze szponiaste i sokołowe należały do jednego rzędu o takiej nazwie).  Mieli także w domu Atlas ptaków Polski J. Sokołowskiego. Od tamtej pory początkowo oglądałem ilustracje z ptakami, potem zacząłem o nich czytać, sporadycznie obserwować je w najbliższej okolicy.

Ważnym momentem w moim ornitologicznym życiu było początek 2001 roku, kiedy to pierwszy raz zanotowałem swoje obserwacje terenowe. Miałem wtedy 16 lat. Od tamtej pory zacząłem się jeszcze bardziej rozwijać. Poznałem innych miłośników ptaków, jeździłem na obozy obrączkarskie, podjąłem współpracę z organizacjami ptasiarskimi. Od 2007 roku posiadam uprawnienia na obrączkowanie ptaków w celach naukowych.  Moja pasja trwa do tej pory, dzielę ją też z żoną Agatą, która również jest przyrodnikiem i ornitologiem.

Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości.
Henri Cartier-Bresson

Pellentesque eget cursus dolor, in dictum metus. Fusce vitae pretium lacus, id faucibus ligula. Cras cursus ligula orci. Vestibulum at diam justo. Nullam quis fringilla elit.

Każdy marzyciel wie, że to zupełnie możliwe tęsknić za miejscem, w którym sie nigdy nie było, może nawet bardziej niż za rodzinnym miejscem.
Judith Thurman

Pellentesque eget cursus dolor, in dictum metus. Fusce vitae pretium lacus, id faucibus ligula. Cras cursus ligula orci. Vestibulum at diam justo. Nullam quis fringilla elit.

 

Michał Leszczyński

 

Od kilku lat zawodowo zajmuje się ptakami, koordynując monitoring ornitologiczny w Parku Narodowym „Ujście Warty”.

Wcześniej związany ze Śląskiem Opolskim, skąd pochodzi. Przez długi czas brał udział w obozach obrączkarskich nad Zbiornikiem Turawskim, początkowo jako załogant, później jako współorganizator.

W 2007 roku uzyskał uprawnienia na chwytanie i obrączkowanie w celach naukowych wybranych grup ptaków.

michal_z_luneta